Мета: познайомити учнів з книгознавчими поняттями: титульний
аркуш, передмова, зміст, умовні графічні позначки, виноска, збірка авторська,
збірка тематична; розвивати вміння
самостійно знаходити потрібний твір
за змістом творів.
Хід уроку.
І.
Оголошення теми та мети уроку.
ІІ.
Вивчення нового матеріалу.
Бібліотекар. Перш
за все, на що звертають увагу – це обкладинка книжки.
Вона може бути твердою або м’якою.
Вона може бути твердою або м’якою.
Виступ групи
„Словознайки” (підготовлені попередньо учні).
1-й учень. Обкладинка
– це обличчя (або одяг) книги, це те, що зовні вирізняє її з-поміж інших
видань. Нерідко саме завдяки обкладинці читач вирішує – зацікавить його книга
чи ні.
Ти́тульна сторі́нка (від лат. titulus — напис, заголовок) — заголовний аркуш видання, основний титульний елемент книги, на якому зазначаються основні відомості про неї — прізвище автора, назву, жанр, місце і час видання, видавництво, марку видавництва, марку серії, номер тому та інше.
Обкладинка з цупкого матеріалу (картону) називається палітурка. У давнину
палітурку для рукописних книг робили із дорогої шкіри, парчі, а іноді з срібла
та золота.
Обкладинка підкаже вам назву книжки і хто її написав.
В сучасних книгах іноді на палітурку надягається ще одна паперова
обкладинка – суперобкладинка.
Суперобкладинка – це паперова обкладинка з малюнком і написаним прізвищем
автора та назвою книги.
Бібліотекар. Перша сторінка будь-якої книги - титульна.Ти́тульна сторі́нка (від лат. titulus — напис, заголовок) — заголовний аркуш видання, основний титульний елемент книги, на якому зазначаються основні відомості про неї — прізвище автора, назву, жанр, місце і час видання, видавництво, марку видавництва, марку серії, номер тому та інше.
Бібліотекар. Місце, де зшиті сторінки книги, а також обкладинки, що його закриває,
називається корінцем (чистий малюнок, назва книги або автор чи псевдонім).
Бібліотекар. Коли ви відкриваєте книгу, то ви бачите перед собою аркуш паперу, що з’єднує її із сторінками.
Якщо книга стоїть на полиці, то дивлячись на корінець, можна дізнатися як
називається книга і хто її написав.
Бібліотекар. Коли ви відкриваєте книгу, то ви бачите перед собою аркуш паперу, що з’єднує її із сторінками.
Форзац
2-й учень. Форзац – це слово запозичене з німецької мови. У
перекладі означає „сторінки, які йдуть перед текстом”. Форзаців – два. Часом це
просто білий папір. А у „Читанці” на першому форзаці вміщено малюнок що
розповідає про створення книги, а на другому, в кінці підручника, зображено
бібліотеку.
Звернення до читача, або Передмова
3-й учень. Часто на одній із перших сторінок книги вміщують передмову (звернення до
читача). Передмова допоможе не тільки вибрати книгу, але і краще зрозуміти її. В книжках також вміщуют анотацію, яка коротко розкриває зміст книги.
Бібліотекар. Окрім
титулу зустрічається таке поняття, як "Фронтиспіс”, Шмуцтитул”.
Шмуцтитул
Це окрема сторінка, де поміщають заголовок частини, розділу чи розділ книги, а деколи окремих творів, які входять у збірник. В стародруках це додатковий титульний аркуш, який розташовували перед основним титулом для охорони останнього від забруднення. Шмуцтитцлом відкриваються окремі розділи книги, на них міститься заголовок та нескладний орнаментальний малюнок.
Шмуцтитул
Це окрема сторінка, де поміщають заголовок частини, розділу чи розділ книги, а деколи окремих творів, які входять у збірник. В стародруках це додатковий титульний аркуш, який розташовували перед основним титулом для охорони останнього від забруднення. Шмуцтитцлом відкриваються окремі розділи книги, на них міститься заголовок та нескладний орнаментальний малюнок.
4-й учень. Фронтиспіс – це малюнок, розташований
поруч з шмуцтитулом, на лівій сторінці. Він відображає характер усієї книги або є
ілюстрацією до найважливішого епізоду. Це може бути також і портрет автора або
головного героя твору.
Бібліотекар. Основна частина книги – це сторінки з текстом.
Сторінка – один бік аркуша. В різних книгах різна кількість сторінок.
У всіх книгах для дітей є малюнки – ілюстрації.
Малюнок в книзі відіграє велику роль, він доповнює і пояснює текст.
Кожна окрема сторінка може містити
колонцифру, колонлінійку, колонтитул, сигнатуру і норму.
5-й учень. Колонцифри – порядкова нумерація сторінок книги. Цифри
нумерації можуть міститися зверху або знизу сторінки, посередині або збоку.
6-й учень. Колонлінійка є лінійкою того чи іншого малюнка. Вона
частіше буває зверху сторінки.
7-й учень. Колонтитули – це
рядки тексту, розміщені зверху полоси з назвами; приміром, на парній сторінці –
назвами частин книги, а на непарній – її розділів.
8-й учень. Сигнатурою називають порядковий номер друкованого
аркуша книги; розміщують її в нижньому внутрішньому куті першої сторінки
кожного аркуша книги і повторюють з зірочкою на третій сторінці аркуша.
9-й учень. Норма – скорочена назва книги або прізвище її
автора. Її вміщують на першій сторінці аркуша, біля сигнатури. Сигнатура і
норма потрібні для контролю за правильністю підбору аркушів книги в процесі її
виготовлення.
Бібліотекар. Книги
проілюстровані різними малюнками,
фотографіями, якщо книга про те, як зробити щось своїми
руками. Книгу з малюнками читати цікаво, тому, що легко уявити собі те, про що
говорить автор.
10-й учень. Завершує книгу – зміст – перелік назв розділів і творів. За допомогою змісту легко знайти потрібний розділ чи твір.
10-й учень. Завершує книгу – зміст – перелік назв розділів і творів. За допомогою змісту легко знайти потрібний розділ чи твір.
11-й учень. Коли
береш до рук книгу, обов’язково переглянь її зміст. Він дасть тобі загальне
уявлення про видання.
Бібліотекар. Є
в книзі і вихідні дані. Це – паспорт її. Тут
знайдемо ім’я та по батькові автора, його прізвище. Прізвище видавничих
працівників, які доклали рук і вміння до створення книги. Це – редактор,
художній редактор, коректор, технічний редактор.
12-й учень. Уважний
читач прочитає тут, і коли книжку здано до набору в друкарню, і коли її почали
друкувати. Є тут відомості про формат книги, тираж, ціну.
13-й учень. І
дуже важливі дані: адреса поліграфічного підприємства, де книги виготовляли, і
адреса самого видання.
Бібліотекар. Дякую
нашим помічникам за проведений урок. А тепер ми з вами перейдемо до практичних
вправ.
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Бібліотекар. Сьогодні ви ознайомились з елементами книги. Назвіть їх. (обкладинка, титульний лист, текст, малюнки, передмова,
анотація, післямова, зміст). Знання всіх цих елементів завжди допоможе підібрати потрібну книгу і
уявити, про що в ній розповідається.
Комментариев нет:
Отправить комментарий