Мета: ознайомити учнів із біографією В. О. Сухомлинського;
формувати уявлення про доброту, чуйність і уважність; вчити спостерігати, робити висновки; розвива¬ти діалогічне та монологічне мовлення; виховувати любов до батьків, до рідного краю, до праці. Обладнання: портрет В.О.Сухомлинського, плакати, вислови В.О.Сухомлинського, виставка книжок, відеопрезентація, квіти.
Хід уроку
Вступне слово бібліотекаря. Нещодавно в Україні відмічали велике свято - День вчителя. Діти України, у тому числі й учні криворізьких шкіл, вітали своїх вчителів, дякували за їхню таку важливу працю. Цього року у всіх шкільних бібліотеках України протягом жовтня діти знайомляться із видатною особистістю, знаною у цілому світі - видатним українським педагогом В.О. Сухомлинським, та читають його книжки. Жив на світі педагог, учений, письменник Василь Олександрович Сухомлинський. Він дуже любив дітей і написав для них багато-багато оповідань та казок про ласкаве сонечко та м'яку травичку, про працелюбних му¬рашок і веселого метелика, про зайчика-хвалька та голо-систого півника, про ласкаві мамині руки і добру бабусю. Він писав казки про доброту, бо сам був доброю люди¬ною і дуже хотів, щоб ви, діти, виросли добрими, чуйни¬ми, працьовитими, щоб мали тата і маму, рідну домівку, нашу велику і прекрасну Батьківщину з її широкими лу¬гами, густими лісами, безмежними ланами. Сьогодні ми свій урок присвячуємо творчості В.О. Сухомлинського, і тема його — «Людина починається з доб¬ра» - за казками цього письменника. Біографія В.О. Сухомлинського. 1-й учень. Народився В.О. Сухомлинський 29 вересня 1918 р. в селі Василівка Онуфріївського району, Кіровог¬радської області у незаможній сім'ї. До революції батько Олександр Омелянович Сухомлинський працював за наймом як тесляр і столяр у поміщиків та окремих се¬лянських господарствах. Мати — Оксана Юдіна, працювала в колгоспі. В їхній сім'ї, крім Василя, було ще троє дітей — Іван, Сергій та Меланія. Всі вони стали вчителями. Закінчивши навчання в семирічній школі, де був одним з найкращих учнів, улітку 1934 р. вступив до Кременчуць¬кого педагогічного інституту і став студентом факультету мови і літератури, але через хворобу у 1935 р. припинив навчання у ВУЗІ і сімнадцятирічним юнаком розпочав свою педагогічну роботу. Протягом 1935-1938 рр. він викладає ук¬раїнську мову і літературу у школі. Потім продовжує на¬вчання у Полтавському педагогічному інституті (заочно). У 1941 р. був призваний до лав Радянської Армії. У 1942 р. був тяжко поранений. У 1942-1944 рр. працює директором середньої школи і вчителем російської мови і літератури у селищі. Навесні 1944 р. з дружиною до України, на свою Батьківщину, в Онуфріївський район. Працює чотири ро¬ки завідувачем районного відділу освіти. А в 1948 р. за власним проханням стає директором Павлиської середньої школи. Цією школою він керував до кінця свого життя. 23 роки життя в Павлиші стали найпліднішими. На найвищий щабель своєї творчості В. О. Сухомлинський піднявся в 60-і роки. Саме в ці роки він написав свої найкращі книжки, статті, художні твори для дітей. Не раз був нагороджений орденами і медалями за свою плідну працю. 3-й учень. 2 вересня 1970 р. перестало битися серце В. О. Сухомлинського.
Бібліотекар. Він прожив 52
роки. Але фізична смерть на поклала край життю його творчих надбань. І тому
ми сьогодні зупинимось на одній зі сходинок бага¬тогранної творчості вчителя-педагога
В. О. Сухомлинсь-кого - казках. Розглянемо казки видатно¬го педагога про
добро і чуйність до людей.
Адже тема нашого уроку так і звучить: «Людина почи¬нається з добра».
Перше правило:
«Будь добрим і чуйним до людей.. Допомагай слабким і товаришу в біді». Бібліотекар. Зараз я вам загадаю загадки, відгадки будуть головними героями тих казок, які ви зараз почуєте. Гострі кігті має — В подушки ховає, Лазить все на плотик, А зоветься... (котик). Пара довгих вушок, Сіренький кожушок, Скорий побігайчик, А зоветься... (зайчик). В лісі є кравець чудовий: Шиє звірям він обнови. Для ведмедів - кожушки, Для лисички - сорочки, Для куничок - рукавички, А для білочок — спіднички. Зайцю — валянки на лапки, І собі пошив піджак, Хто кравець такий? (їжак)
— Чому Мурко здивувався? Чи правильний його вчи¬нок?
Послухайте ще казку «Зайчик і горобина» . — Хто в цій казці пожалів зайчика? — Чого навчає вас ця казка? (Допомагати в біді). Послухайте ще і казку «Їжачок» . — Чи добрим був їжачок? Чому ви так вирішили? Вчитель. От ми повинні запам'ятати, що добра людина потрібна всім. У В.О.Сухомлинського є ще казки і про маму. Друге правило: «Поважай та шануй батька й матір». Читання казки «Яблуко в осінньому саду» — Чи любили дівчатка свою маму? — З чого це видно? Вчитель. А тепер послухайте казку про любов семи до¬чок до своєї матері. (Діти читають казку в особах «Сьома дочка» з «Чистої криниці»). — Яка з семи дочок найбільше любила свою маму? Чо¬му ви так думаєте? Послухайте казку "Образливе слово" Чого навчає ця казка? Третє правило: «Усі блага і радощі життя створюються працею. Без праці не можна чесно жити». «Навчання — твоя перша праця». Вчитель. Послухайте казку. Казка перша «Як ховрашок землю орав і пшеницю сіяв» («Чиста криниця». Читає учень). — Чи можна називати ховрашка працьовитим? Казка друга «Борщ із скибкою свіжого хліба» («Чиста криниця». Читає учень). — Чому ледареві був борщ несмачний? Що йому порадила мати? Казка третя «Чому мама так хвалить?» (В. О. Сухомлинсь¬кий «Пшеничний колосок». Читає учениця). — Що не зрозуміла дівчинка? — Чому мама її хвалила? Послухайте казку В. О. Сухомлинського «Що найтяжче журавлям». Бібліотекар. «Люби рідний край і все, що тебе оточує» - ось чому навчає ця казка. Послухайте казку «Лелеки прилетіли» («Чиста криниця»).
- Чому бабуся сказала, що лелека - сонячний птах?
- Як лелеки прощаються зі своєю батьківщиною? Отже, ми повинні теж любити свій край і свою рідну домівку.
Перевірка отриманих знань.
Бібліотекар. Давайте згадаємо казки, які щойно прочитали, відповівши на
запитання. Запитання до класу:
1. Як називається казка, у якій колюча тваринка знайшла світло?
(«їжачок і світлячок») 2. В якій казці кіт гріє курча? («Як здивувався Мурко») 3. В якій казці мама хвалить дівчинку за смачний борщ? («Чому мама так хвалить») 4. Під яким деревом стояв зайчик і просив стиглих ягід? («Заєць і горобина») 5. В якій казці розповідається про найдобрішу дочку? («Сьома дочка») 6. В якій казці хлопчик образив маму? («Образливе слово») 7. В якій казці лелеки прощаються з Україною? («Лелеки прилетіли») 8 В якій казці сестри принесли яблуко для мами? («Яблуко в осінньому саду») Бібліотекар. Казки - це дитинство людства і його мудрість. Читайте і слухайте казки, легенди, пісні, прислів'я, приказки. Вивчайте казки, переказуйте. Нехай вони ідуть по світу, нехай живуть серед нас і після нас, хай виховують синів і дочок нашої землі, нашого народу, вчать, як треба по правді жити. (Ознайомлює учнів з виставкою книг та казок Сухомлинського). Людина починається з добра — до батька й матері, дідуся і бабусі, до рідної землі, до рослин і тва¬рин. Добро — найголовніша риса характеру кожної люди¬ни. Отож, вам моє побажання: щоб краплину людської доброти ви пронесли через усе своє життя, щоб зло по¬кинуло вашу душу, а натомість щоб завжди в ній панува¬ло добро і совість. Недаремно кажуть, що людина почи¬нається з добра. Сказав мудрець: - Живи, добро звершай! Та нагород за це не вимагай Лише в добро і вищу правду віра Людину відрізня від мавпи і від звіра. Хай оживає істина стара: Людина починається з добра (Л. Забашта) Десять "Не можна!" від В. О. Сухомлинського Не можна ледарювати, коли всі працюють; ганебно байдикувати, розважатися, коли — ти добре знаєш про це — старші покоління працюють і не можуть дозволити собі відпочинку.
2. Не
можна сміятися над старістю і старими людьми — це
величезне блюзнірство; про старість треба говорити тільки з повагою; у світі є
три речі, з яких ніколи не можна сміятися, — патріотизм, справжня любов до
жінки і старість.
3. Не
можна заходити в суперечку з шанованими і дорослими людьми,
особливо із стариками; не гідно людської мудрості й розсудливості поспішно
висловлювати сумнів щодо істинності того, що радять старші; якщо в тебе
просяться на язик якісь сумніви, придерж їх у голові, подумай, розміркуй, а
потім спитай у старшого ще раз — спитай так, щоб не образити.
4. Не
можна виявляти незадоволення тим, що в тебе немає якоїсь речі...
У товариша твого є, а про тебе батьки не подбали: від своїх батьків ти не маєш
права вимагати нічого.
5. Не
можна допускати, щоб мати давала тобі те, чого вона не бере собі,
— кращий шматочок на столі, смачнішу цукерку, кращий одяг. Умій відмовитися від
подарунка, якщо ти знаєш, що в цій речі мати відмовила собі; думка про право на
якусь свою винятковість — це отрута твоєї душі; велике щастя відчувати
нетерпимість до цієї отрути.
6. Не
можна робити того, що осуджують старші, — ні на очах у них, ні
десь на стороні; кожний свій вчинок розглядай з погляду старших: що подумають
вони; особливо неприпустимі настирливість, намагання без потреби нагадувати про
себе, виставляти напоказ свої домагання: мати і батько ніколи не забувають про
тебе; якщо ти не на очах у них, вони думають про тебе більше, ніж тоді, коли ти
крутишся поруч; пам'ятай, що в матері і батька є свій духовний світ, вони іноді
хочуть залишитися наодинці з собою.
7. Не
можна залишати старшу рідну людину одинокою, особливо матір,
якщо в неї немає нікого, крім тебе; в радісні свята ніколи не залишай її саму;
ти сам — твоє слово, твоя усмішка, твоя присутність — єдина її радість; чим
ближчий кінець людського життя, тим гостріше переживає людина горе своєї
самотності; залишати одиноким дідуся, старого батька, навіть і тоді, коли ти
сам уже став старим, — нелюдяне, дико; пам'ятай, що в житті людини настає такий
період, коли ніякої іншої радості, крім радості людського спілкування, в неї
вже не може бути.
8. Не
можна збиратися в дорогу, не спитавши дозволу і поради в старших,
особливо в діда, не попрощавшися з ними, не дочекавшися від них побажання
щасливої дороги і не побажавши їм щасливо залишатися.
9. Не
можна сідати до столу, не запросивши старшого; тільки
моральний, невіглас уподібнюється тварині, що вгамовує свою жадобу сама і
боїться, щоб її родич, присутній при цьому, не урвав шматка собі; людська
трапеза — це не вгамовування голоду, не фізіологічний акт у ланцюгу обміну
речовин; люди придумали стіл не тільки для того, щоб ставити під нього ноги, а
на стіл спиратися; за столом відбувається цікаве духовне спілкування людей;
якщо ти запросив старшого розділити з тобою трапезу, ти зробив йому велику
приємність.
10. Не
можна сидіти, коли поруч стоїть доросла, особливо літня людина, тим більше
жінка; не чекай, поки з тобою привітається старший, ти повинен
першим привітати його, зустрівшись, а прощаючись, побажати доброго здоров'я; у
цих правилах етикету закладено глибоку внутрішню суть - повагу до людської
гідності; не вміючи поважати її, ти уподібнюєшся невігласу, який плює у
прекрасні хвилі моря; море величезне у своїй величі і красі, і цим ти його не
зневажиш, не принизиш, а тільки зганьбиш себе.
|
понедельник, 15 октября 2018 г.
"Людина починається з добра". Подорож до світу маленьких казок В.О. Сухомлинського (виховний бібліотечний захід у 1-4 класах)
Подписаться на: