пятница, 27 декабря 2024 г.

«…Архітектурна праматір пристанища людського…»: у поміч студентам філфаку пропонується магістерська робота «Розпис українських помешкань 19 століття»

«… неначе писанка, село зеленим гаєм поросло; цвітуть сади, біліють хати<…>Сам Бог літає над селом…»(Т. Шевченко)

🤷 Привіт! Представляємо нашу нову рубрику "Допомога студенту". Перейти на неї дуже просто: потрібно лише натиснути на відповідний ярлик у списку, розташованому на боковій панелі. У нас ви можете придбати курсові, магістерські, дипломні роботи, реферати гуманітарного спрямування. Раді вам допомогти. Наш девіз: якісно, унікально, бюджетно! 

Українське село з давніх-давен славиться своєю мальовничістю, живописним ландшафтом, особливою духовною атмосферою. Село колись вважалося  уособленням України, її символом, візитною карткою.
Щороку українські селяни розцвічували своє чисто вибілене житло святковими візерунками, перетворюючи власні хати на яскраві, чарівні, по-справжньому казкові картини. Настінний розпис житла, комор та деяких споруд став одним із найпоширеніших видів народного декоративного малювання. Протягом сотень років традиція орнаментики активно застосовувалася в побуті українців. У багатьох регіонах України: на Поділлі, на Київщині, на Полтавщині, півдні України й Катеринославщині селяни вірили в магічну захисну  силу візерунків, нанесених на стіни будівель.
Українську хату варто розглядати як своєрідний комплекс, який органічно поєднав  собі матеріальне з духовним. Особливого поширення народний розпис набув в Україні в останні десятиліття XIX — першій третині XX ст.
«…весела хатка <…> з двома ясними вікнами, обведеними червоною фарбою. Одвірки коло дверей були помальовані темно-синьою, а двері ясно-синьою фарбою <> Кругом хати жовтіла призьба, неначе жовтий пояс»
«… Комин був білий, на йому не видно ні цятиночки! Лежанка, челюсті й припічок неначе тільки що були помальовані червоною глиною...» (І. Нечуй-левицький)
Актуальність знайомства з особливостями українського декоративного хатнього орнаменту обумовлюється також специфікою нинішнього суспільно-політичного моменту – у тяжкий для країни час повномасштабної війни прагнення долучитися до витоків національної культури допомагає підкреслили свій патріотизм і приналежність до національного відродження.
Об’єкт дослідження: український народний роспис.
Предмет дослідження: особливості розпису українських помешкань 19 століття.
Методи дослідження. Для досягнення мети і вирішення поставлених дослідницьких завдань у роботі використано методи: системний (для опрацювання та аналізу наукової літератури); історико-культурний (для вивчення історичних відомостей щодо хатнього розпису); комплексний аналіз (для класифікації та систематизації автентичних розписів, вияву їх модифікації при інтеграції у різні види мистецтва); компаративний аналіз – при порівнянні регіональних особливостей хатнього розпису); художньо-стилістичний – для характеристики традиційних та новітніх прийомів розписів на різних етапах розвитку); узагальнення (при оцінці культуротворчого потенціалу хатнього розпису в українській художній культурі).
Джерельна база дослідження. Науковими орієнтирами при написанні роботи стали праці вітчизняних науковців Є. Антоновича, І. Удріс, О. Горбик, М. Саркісян, М. Гринюк, А. Данилюка, С. Довганя, В. Єгорової, Н.  Зозулі, М. Кириченка, Т. Косьміної, А. Курляка, О. Найдена, Ю. Смолій, Н. Студенець, А. Чуднівець та ін. Джерельну базу дослідження становлять публікації в ЗМІ, присвячені хатньому розпису, його символіці, регіональній специфіці тощо.
Практичне значення результатів. Результати проведеного дослідження можуть бути застосовані в музейній сфері, а також в освіті як теоретичний посібник, який може бути використаний студентами вишів   для вивчення українського хатнього розпису, а також науковцями для подальших систематичних досліджень.
Структура дослідження зумовлена метою та завданнями. робота складається зі вступу, двох розділів, загальних висновків, списку використаних джерел, додатків. Загальний обсяг складає 76 сторінок, обсяг основного тексту - 71 сторінка. Перелік використаних джерел та літератури складається з 65 пунктів і розміщений на 6 сторінках.

Теги: українська хата, народний розпис

 🙋Зацікавила магістерська? З будь-якими питаннями щодо знайомства з роботою та її подальшого придбання підписуйтеся на блог, пишіть повідомлення або звертайтеся у коментарях👇 

3 комментария:

Ганна комментирует...

Добрий день. Як з вами зв'язатися?

Тамила Гресько комментирует...

Пишіть, будь ласка на пошту tamilagresko@gmail.com (вона є у профілі, або звертайтеся до нас у "формі для зв'язку" (на боковій панелі), і ми самі з Вами за кілька хвилин зв'яжемося. Гарного дня!

Тамила Гресько комментирует...

P.S. Та й ось же поруч кнопочка "надіслати повідомлення електронною поштою". Тисніть - і ми на зв'язку!