среда, 1 ноября 2017 г.

В рамках місячника шкільних бібліотек. Виховна година у бібліотеці: "Про здоров'я та шкідливі звички"

Мета. Переконати учнів у шкідливості куріння, викликати негативне ставлення до цієї згубної звички.

Обладнання: виставка книг про  цінність здоров’я та згубність шкідливих звичок.
Проведення заходу:
1. Активізація уваги учнів, створення проблемної ситуації.
Бібліотекар (читає оповідання, написане старшою ученицею).
«У саду, за дорогою металевою огорожею, було гарно, як у казці. Зеленіла молода травичка, п'янили запахом кущі різнокольорового бузку, жаром палали на клумбах тюльпани. А десь у глибині саду, в затінку розквітлих дерев, змагалися в мистецтві співу пташки. У глибокому кріслі-качалці, в холодочку, напівлежала тяжко хвора дівчинка років 12-13. Легенький вітерець пустотливо ворушив її золотисте волосся, ніби намагався розвеселити. Але ніщо, здається, не радувало її: ні розкішний одяг, ні розкрита на маленькому столику книжка, ні навколишня краса, ні чудова музика, записана на модерному магнітофоні.
Раптом звідки не взявся гурт дітлахів, босих, замурзаних, у якомусь лахмітті замість одягу. А тут, як на лихо, слуга виніс на дорогій таці запашну каву зі солодощами й попрямував стежкою до дівчинки. Очі дітей так і прикипіли до підноса, на якому були недосяжні для них ласощі. "От щаслива!" — із щирою заздрістю подумали діти і, налякані грізним поглядом слуги, відійшли від загорожі й почали собі гратися.
Якби вони дивились у сад трохи довше, то були б немало здивовані: дівчинка навіть не торкнулась ласощів, а згодом, кивком голови, відіславши слугу, стала кидати шматки печива собаці, що саме нагодився.
Неподалік гралися діти бідняків. Малюки галасували, сміялися, падали в пилюку й ще більше забруднювали свій одяг, дехто й набивав синяки, але вони, очевидно, нітрохи цим не журились.
"Щасливі... Боже, які вони щасливі!",—подумала дівчинка, і в її блакитних очах відбилися невимовна туга й біль.

    2.Бесіда.
·       Що подумали діти про дівчинку? (Щаслива!)
·       А дівчинка про дітей? (Щасливі!)
·       Чи можна вважати щасливими дітей, які ростуть у злиднях, упроголодь, не мають пристойного одягу?
·       Кого вам більше жаль: цих дітей чи дівчинку? Чому?

3. Підведення підсумків бібліотекарем. Безумовно, не можна вважати щасливими дітей, які виростають у бідності й нестатках.
Але у даному випадку вони таки щасливіші від цієї дівчинки, що купається у розкошах. їх радує весняне тепло, що дозв
олило нарешті покинути убогі оселі й весело гратись на вулиці, вони мають найбільше багатство — здоров'я, якого не має панночка.
А здоров'я — це неоціненний скарб, це щастя, якого ми недооцінюємо тоді, коли маємо. І багато людей, як не парадоксально, самі є причиною своїх хвороб, самі вкорочують собі життя через деякі шкідливі звички.
4. Бесіда.
Бібліотекар. Ви, напевно, не, раз чули про них і можете відповісти, які звички є шкідливими для здоров'я.
(Слухання міркувань учнів.)
     5.Тест
·       Чи пробували ви курити?
а) Ні;  б) Так.
·       Чи сподобалось вам це?
а) Ні;  б) Так;  в) Інша відповідь.
·       Як це вплинуло на ваше самопочуття?
а) Ніяк; б) Закашлявся; в) Стало гидко; г) Відчув нудоту, головний біль.
·       Що спонукало вас закурити?
а) Цікавість; б) Не хотілось бути слабаком у
компанії;
в)    Хочеться швидше стати дорослим.
·       Чи продовжуєте ви це заняття?
а)  Ні;
б)    Вирішив, що мені ще рано;
в) Так, продовжую;
г)    Іноді, в компанії курців.
·       Чи знають ваші батьки про це?
а)    Вони не запитують, я не кажу;
б)    Я признався і дав слово більше не курити;
в)    Я приховав це від батьків;
г)    Батьки не забороняють.
·       Робота лічильної комісії. Члени її підраховують кількість відповідей кожного варіанту, потім оголошують. Результати передають учителю для детальнішого аналізу.
     6.
Виступ запрошеного лікаря про згубні наслідки куріння.
(У разі, якщо класний керівник не має можливості запросити фахівця, подаємо для нього інформацію з книжки В.М. Ягодинський. Учням про шкідливість нікотину і алкоголю. — К.: Радянська школа, 1986. — С. 26-34.)
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, загальна смертність курців перевищує смертність некурців на 30-80%, найбільша різниця припадає на вік 45-54 роки, тобто найцінніший щодо професійного досвіду й творчої активності. Щороку від хвороб, пов'язаних із курінням, помирає близько мільйона осіб.
Які ж це хвороби?
·       Куріння спричиняє обвапнування (склероз) судин і стає одним з найважливіших факторів, які викликають інфаркт міокарда, інсульт, захворювання артерій серцевого м'яза і мозку.
·       У курців різко підвищена частота захворювання дихальних шляхів: хронічного бронхіту й емфіземи -— хворобливого розширення тканини легень. Ці хвороби щороку вбивають десятки тисяч і калічать йде більшу кількість людей.
·       Найстрашнішою розплатою за куріння є рак легень. 90% усіх випадків раку легень припадає на курців.
Тютюновий дьоготь, якого найбільше назбирується в кінці викуреної цигарки
(до речі, деякі підлітки збирають і докурюють недопалки) —- страшна отрута, яка,
потрапляючи в дихальні шляхи людини, спричиняє злоякісний ріст тканин. За статистикою,
100 викурених цигарок впливають так на людину, як рік роботи з токсичними
речовинами. Протягом року в легені запеклого курця потрапляє близько кілограма (!)
тютюнового дьогтю, в якому міститься один з найактивніших радіоелементів —
полоній.    -
Американський журналіст Марк Уотерс у статті "Людина, яка склала власний некролог" передав вражаючу сповідь чоловіка, знищеного тютюном. Автор цієї статті курив, не звертаючи уваги на заборони лікарів і погіршення самопочуття. Лікар, до якого він змушений був нарешті звернутися, поставив діагноз — рак легені. Не допомогла і негайна хірургічна операція. За кілька днів до смерті журналіст написав свою останню статтю, що викриває злісного ворога людства, — тютюн. Страшно читати той запізнілий зойк про допомогу.
Наслідком куріння може бути і рак нирок, шлунка, печінки, стравоходу, підшлункової залози. Більшість хірургів стверджують, що нікотин є причиною і такого захворювання, як гангрена ніг.
Перелік смертельних хвороб, викликаних курінням, можна продовжувати.
До речі, тютюновий дим, який містить у своєму складі полоній, радіоактивний свинець і вісмут, небезпечний не тільки для тих, хто курить, а й для тих, хто дихає цим димом, насамперед для дітей. Розлади сну й апетиту, порушення діяльності шлунка й киш
ківника, підвищена дратівливість і, навіть, відставання у фізичному розвитку — ось перелік явищ, причина яких — у пачці цигарок. Масове куріння вкорочує середню тривалість людського життя.

·       7. Підсумки зустрічі.
Бібліотекар. Отже, коли вам запропонують цигарку, запитайте себе: "Що я роблю? Для чого мені отруювати свій організм?.." Не бійтесь того, що, відмовившись від куріння, ви втратите повагу своїх ровесників або й старших, на яких так прагнете бути схожими. Навпаки, авторитету вам додасть сила волі, мужність протиставити себе тим, хто в полоні поганих звичок. Цим ви докажете, що ви особистість, а не ганчірка, у вас є своя позиція, свої погляди, і ви не збираєтесь нікого наслідувати.
8. Огляд книжкової  виставки
Огляд проводиться старшокласниками, членами бібліотечного активу, які презентують виставлені книги, переказуючи анонси та зачитуючи вибрані уривки.

9.Домашнє завдання.
Обговоріть це питання вдома з батьками, з дідусем і бабусею. Зіставте їхні міркування з почутим на уроці.
Джерело: 

http://ukped.com/vihovni-zahodi/1880-.html





Комментариев нет:

Отправить комментарий